historie
20.03.2010
Novodobá historie plemene začíná v 70. letech 20. století, konkrétně 30. ledna 1966. Kdy se v kanadském Ontáriu, ve městě Toronto, narodilo první holé koťátko černé barvy (jménem Prune) černobílé kočce Elizabeth. Od té doby v podstatě vývoj plemene stále pokračuje.
Toto plemeno je výjimečné tím, že „nemá“ prakticky žádnou srst (pouze mírně z vnější strany na uších, konci ocásku, tlapkách a nose). Však sphynx holá úplně nejsou. Těla mají pokryta jemnými, maximálně dva milimetry dlouhými chloupky. Na dotek připomínají teplou broskev, či samet. Kontakt s tělíčkem je velice příjemný.
Sphynxové jsou mazliví, inteligentní,důvěříví a hravíma to i v dospělém věku. Na druhou stranu je vlastnit toto plemeno náročné, protože vyžadují mnoho lásky a pozornosti.
co se o Sphynx píše
20.03.2010
Kočku bez srsti ocení hlavně alergici
12. února 2009
Kočky sfinx v někom vzbuzují odpor, pro jiné jsou jednou z mála alternativ, jak chovat domácího mazlíčka. Bezsrsté kočky – zvíře pro alergiky, nebo kočka-mimozemšťan?
Malé opičky
Tomuto druhu koček neřeknou mnozí jinak než malé opičky. Zejména proto, že se pohybují velmi rychle, jsou mrštné a aktivní. Dobře snášejí i časté koupání, které je kvůli kožnímu mazu nezbytné.
|
Jediný náznak srsti nebo spíš jemného chmýří je u kočky sfinx patrný pouze na obličeji, uších, tlapkách, zádech a ocase. V čem tedy spočívá její kouzlo?
Každý by asi čekal, že když ji pohladí, dočká se jen nepříjemně slizkého pocitu. Opak je pravdou. Napnutá kůže je na omak naprosto hladká, a přestože kočka nepůsobí na pohled nijak přítulně, hladit ji jistě vydržíte celou noc. Neměli byste ale zapomenout, že kočka sfinx disponuje stejnou kůží jako člověk, a je tedy velmi citlivá na popáleniny a prochladnutí.
Čtyřnohý přítel bez srsti
Sfinx je poslušná a snadno vychovatelná přítulná kočka s dobrými vlastnostmi. Její předností je zvědavost, a proto velmi dobře reaguje na nové, neznámé prostředí. Nejpohodlnější je pro ni vyvýšené místo, ze kterého má dobrý výhled a přehled o okolním dění. Zároveň není obtížné stát se jejím přítelem. K lidem je velmi důvěřivá, člověka neustále někde doprovází a zajímá se o jeho aktivity. Dalo by se říct, že je lepší než manžel.
Chovatel radí
"Starat se o malé kočky sfinx je pro každého chovatele potěšením. Ve svém odchovu jich mám osm a všechny jsou bezproblémové. Mnoha lidem se nelíbí, takže si o nich na první pohled udělají negativní obrázek, já ale patřím mezi ty, kteří se o kočky sfinx zajímají nejen kvůli vzhledu, ale i povaze. Povahově jsou něco mezi kočkou, psem, opicí a dítětem. Jediné, co může po čase člověka rozčilovat, je to, že jsou mu stále v patách a pořád něco objevují. Na údržbu však nejsou náročné, nejdůležitější jsou pro ně koupele, které by neměl majitel zanedbávat. Cena koček sfinx se pohybuje v řádu tisíců i desetitisíců, záleží na odchovu, zemi i papírech," radí Karolína Leitnerová z chovné stanice Tyrell, která se kočkám sfinx věnuje už deset let.
Péče o sfinx není legrace
Jestliže jsou tyto kočky dlouhou dobu samy, mají sklony ke stresu, což oslabuje jejich imunitní systém. Bez pozornosti člověka se tedy sfinx neobejdou. Díky své kůži jsou vhodným přírůstkem například do domácnosti alergika nebo ženy, kterou nebaví stále vysávat opelichané chlupy. Výchova takové kočky vyžaduje spoustu času, péče a odříkání. Věrností a přítulností vám sfinx ale dokáže, že to nebyla marná investice.
Historie koček sfinx
Podle archeologických nálezů se bezsrsté kočky nacházely již v předkolumbovské éře v říši Aztéků. Američané je nazvali Mexican hairless. Kočka sfinx je výplodem genetické mutace, na jejímž základě byla úplně zbavena srsti. Dnešní sfinx jsou potomky několika linií. Začátek jednoho z prvních chovatelských programů se datuje k 30. lednu 1966. V kanadském Ontariu se černobílé domácí kočce Elizabeth narodil lysý černý kocourek jménem Prune. Chovatelka Yania se začala zajímat o problematiku bezsrstých koťat a ze zpětného křížení se jim poté narodilo sedm koťat, z nichž čtyři byla lysá.
|
Kočičí pravidla- všeobecné :o)
20.03.2010
Zlatá životní pravidla pro kočky
Koupelna:
Vždy doprovázej hosty do koupelny. Nemusíš vůbec nic dělat. Stačí, když si sedneš a budeš na ně zírat.
Nábytek:
Když musíš zvracet, rychle vyskoč na křeslo. Pokud to ve spěchu nestihneš, aspoň se postav na drahý orientální koberec. Pokud v bytě orientální koberec není, postačí i huňatá podložka. Když pak zvracíš na koberec, udělej to s rozběhem a raději hned dvakrát, aby byla skvrna aspoň tak dlouhá jako lidská noha.
Asistence:
Pokud jeden z tvých lidí na něčem pracuje a druhý jen líně polehává, drž se toho zaměstnaného. Říká se tomu "pomáhání", u lidí je to obecně známo i jako "překážení".
Dveře:
Zavřené dveře jsou zakázané, ať vedou do kteréhokoli pokoje. Postav se na zadní nohy a zpracovávej dveře předními tlapkami. Až pak budou dveře otevřené, nemusíš jimi hned projít. Pokud se ti podařilo, že ti otevřeli dveře ven, zůstaň prostě stát přímo mezi nimi a trochu si popřemýšlej. Obzvlášť důležité je to při chladném počasí, dešti, sněžení nebo silných náletech komárů.
Kočičí záchod:
Když používáš záchod, dbej vždy na to, abys vyházela ven co nejvíc steliva. Lidé rádi šlapou bosýma nohama na kočičí stelivo.
Doba spánku:
Spi v noci na člověku tak, aby se ve spaní nemohl obracet.
Schovávání:
Schovej se občas na místech, kde tě člověk nenajde. V žádném případě nevycházej ven dřív než za tři nebo čtyři hodiny. Člověk propadne panice (to lidé milují!) a bude si myslet, žes utekla. Až pak vyjdeš ven, zahrne tě člověk láskou a pozorností a možná dostaneš i pamlsek.
Běhání:
Běhej co nejčastěji a pokud možno přímo pod nohama svého člověka, hlavně na schodech, když drží něco v náručí, ve tmě a ráno, hned jak vstane. Nesmírně tím zlepšíš jeho koordinaci pohybů.
Následují pravidla správného "pomáhání":
Když dohlížíš na vaření, posaď se těsně za levou patu kuchaře. Neuvidí tě, a tak máš větší šanci, že na tebe šlápne a pak tě vezme do náruče a bude tě hladit.
Když tvůj člověk čte, lehni si mu těsně pod bradu, přesně mezi oči a knihu, pokud nemůžeš ležet přímo na knize.
Když tvůj člověk vyřizuje nějaké papírování, lehni si doprostřed papírů, ale tak, abys jich měla co nejvíc pod sebou. Dělej, jako bys dřímala, ale co nejčastěji sekej tlapkou po tužce.
Když tvůj člověk píše vánoční pohledy nebo vyplňuje daňové přiznání, nezapomeň, že mu musíš pomoct! Posaď se na ten papír, na kterém právě pracuje. Pokud tě přemístí, odměň ho smutným pohledem. Když práce dobře pokračuje, poválej se po papírech a trochu je pomačkej. Když tě podruhé přenese na jiné místo, shazuj ze stolu jednu tužku po druhé - ale pomalu!
Když tvůj člověk čte noviny a drží je ve výšce, skoč před noviny. Lidé také rádi skáčou!
Když tvůj člověk pracuje u počítače, vyskoč na stůl, přeběhni po klávesnici, pohraj si s myší a pak si mu lehni na klín a na paže tak, abys mu užitečně zpomalila psaní.
A ještě poslední podnět:
Přistup co nejblíže k člověku, nejraději k jeho obličeji, otoč se, zvedni ocas a ukaž mu zadní část těla. Lidé to milují, tak to dělej hodně často! A nezapomínej na hosty!
předloha kupní smlouvy
20.03.2010
Kupní smlouva
Uzavřená dnešního dne mezi těmito smluvními stranami:
Prodávající
Jméno: |
_________________________ |
Příjmení: |
_________________________ |
Adresa: |
|
Ulice: |
_________________________ |
Město a PSČ |
_________________________ |
Kupující
Jméno: |
_________________________ |
Příjmení: |
_________________________ |
Adresa: |
|
Ulice: |
_________________________ |
Město a PSČ |
_________________________ |
I.
Předmět smlouvy
Prodávající je vlastníkem kotěte:
Jméno: |
_________________________ |
Pohlaví: |
_________________________ |
Plemeno a barva: |
_________________________ |
Číslo průkazu původu: |
_________________________ |
Toto kotě se touto smlouvou prodává kupujícímu a ten je kupuje a do svého vlastnictví přijímá. Kupující bere na vědomí, že kotě nesmí být předmětem dalšího prodeje či daru jiné osobě.
II.
Kupní cena a její splatnost
Dohodnutá kupní cena ve výši ________. ( slovy: _________________________) je splatná:
- v hotovosti při podpisu smlouvy a převzetí kotěte
- v ________ pravidelných měsíčních splátkách po ________ Kč s tím, že část kupní ceny (________ Kč) je splatná při podpisu smlouvy, další splátky budou placeny vždy k 15-tému dni příslušného měsíce (složenkou či bankovním převodem). V tomto případě přejde vlastnické právo ke kotěti teprve úplným zaplacením kupní ceny.
III.
Doklady a další věci kotěte
Spolu s kotětem předává prodávající kupujícímu:
- očkovací průkaz
- průkaz původu
- ohodnocení a kokardy z výstav (pokud je kotě získalo)
IV.
Záruky
Prodávající prohlašuje, že kotě je k datu prodeje zdravé, bez zjevných vad a je vakcinované. Kupující si kotě řádně prohlédl,neshledal žádné vady a potvrzuje dobrý zdravotní stav kotěte. Změny a nedostatky v chování či v hygienických návycích kotěte v novém prostředí nelze kvalifikovat jako vady, neboť přesahují schopnosti a vlastnosti u koček běžné a obvyklé.
Kupující byl seznámen se základními zásadami péče o kotě a
je si vědom morálního závazku řádně o kotě pečovat. Zavazuje se, že na požádání umožní prodávajícímu návštěvu kotěte v novém domově. Bere na vědomí, že
v případě zanedbání péče o kotě, mu bude kotě odebráno bez nároku na vrácení kupní ceny.Pokud kupující nebude z vážných důvodů schopen se o kotě řádně starat, převezme prodávající kotě zpět za pevně stanovenou cenu odpovídající 1/________ (částce) kupní ceny.
Poznámka: (kotě)_________________________ je prodáváno:
- k výstavním a chovným účelům
- jako domácí společník – v tomto případě se kupující zavazuje provést kastraci cca v 1 roce stáří kotěte a doklad o provedené kastraci zaslat prodávajícímu.
V.
Závěrečná ustanovení
Tato smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech. Každý z účastníků obdrží po jednom vyhotovení. Smluvní strany prohlašují, že tato smlouva obsahuje jejich pravou a svobodnou vůli, že byla sepsána bez nátlaku či jinak nevýhodných podmínek pro kteroukoli z nich. Na důkaz souhlasu s jejím obsahem k ní připojují své podpisy.
V: |
_________________________ |
Datum: |
_________________________ |
Kupující: |
_________________________ |
Prodávající: |
_________________________ |
nemoci HCM
20.03.2010
Hypertrofická kardiomyopatie (HCM)
Hypertrofická kardiomyopatie je nejobvyklejším onemocněním srdce u koček. Podstatou této choroby je pozvolné ztlušťování stěny levé komory srdeční (méně i pravé). Ta je zodpovědná za pumpování krve do aorty a dále do těla. Následkem zesílení stěny je zmenšení vnitřního objemu levé komory, komora je tuhá a méně poddajná – omezuje se tedy její plnění krví, snižuje se množství krve, které je komora schopna vypumpovat do těla, krev poté stagnuje v levé předsíni (její funkcí je dopravit krev do komory) a předsíň se roztahuje.
Normální vs. hypertrofované srdce
Na obrázku vlevo je normální srdce kočky, napravo hypertrofované srdce- navenek nemusí vypadat výrazně zvětšené, ale stěna je na řezu výrazně zesílená a objem komor významně zmenšený. Dochází poté k dilataci (roztažení) předsíní (left, right atrium), kde krev stagnuje a tvoří se sraženiny. Ne u každé kočky s HCM se vyvíjí komplikace ve formě tromboembolismu. HCM mnohdy probíhá bez příznaků, pokud se zjistí, řada pacientů dobře reaguje na medikaci a žijí bez komplikací řadu let. U některých dochází i přes terapii ke vzniku arytmií a náhlé smrti. U části pacientů nemoc trvale postupuje a vyvíjí se městnavé srdeční selhání, které se dá více či méně úspěšně ještě léčit. Část pacientů s HCM však podléhá tromboembolickým komplikacím. Tromboembolismus je ve více než v 90 % případů následkem HCM a je to nejobvyklejší příčina ochrnutí kočky na pánevní končetiny.
Jak a proč se vyvíjí tromboembolismus?
Trombóza je tvorba krevní sraženiny (zvané trombus) v krevním řečišti. Fyziologicky k ní dochází v místě poranění krevní cévy a je důležitá při zástavě krvácení. U koček s HCM dochází k tvorbě trombů hlavně v levé srdeční předsíni – krev zde stagnuje (proud je pomalejší), výstelka srdce je poškozená turbulentním prouděním krve a mění se i složení krve, která má poté mnohem větší tendenci ke srážení. Tromboembolismus vzniká, když se část trombu uvolní (nazývá se poté embolus) a pohybuje se krevním řečištěm do míst, kde se cévy zužují, a tam se zaklesne (embolizuje). Zaklesnutý embolus poté brání průtoku krve do lokality, kterou daná tepna zásobuje. V případě aortálního tromboembolismu (ATE), nejčastější formy u koček s HCM, je touto tepnou aorta a její rozvětvení pro pánevní končetiny. Emboly však mohou putovat i do jiných míst v těle a omezením průtoku krve poškodit např.ledviny, střevo, mozek nebo plíce. Více než 90 % embolů však postihuje větvení pro pánevní končetiny. Pokud se tam sraženina zaklesne, kočka je v jednom okamžiku zcela normální a za sekundu ochrnutá, bolestivá a vystresovaná.
Stanovení diagnózy
Stanovení diagnózy obvykle není těžké - klinické příznaky jsou typické. Většina koček je přivezena k vyšetření ve stejném stavu jako Gino: akutní nástup kulhání, částečná a posléze úplná paralýza pánevních končetin je doprovázena extrémní bolestivostí. Obvyklá je absence pulzu na stehenních tepnách, nohy jsou chladné (mnohdy ledově studené), drápy a polštářky jsou cyanotické (fialově zbarvené) a zjišťujeme nízkou tělesnou teplotu při měření v konečníku. Mnoho koček má příznaky šoku – oběhového selhání. Všechny kočky jsou výrazně bolestivé, stresované, naříkají, převalují se a těžce dýchají.
Většina postižených koček jsou samci ve věku od 4 do 7 let, ale stáří výskytu může být jakékoliv. Plemena predisponovaná pro vznik HCM a ATE jsou siamská kočka, ragdol, birma, habešská a tonkinská kočka. U některých jedinců je diagnostikována HCM až v době postižení tromboembolismem (Gino), u jiných může být HCM diagnostikována už před řadou let a ATE je komplikací. Naprostá většina koček je však přivezena s tromboembolismem, aniž by předem vykazovaly jakékoliv příznaky onemocnění. Ultrasonografické vyšetření poté prokáže HCM a mnohdy je patrná i sraženina v levé předsíni. Dopplerovské USG přístroje mohou hodnotit i průtok krve stehenní tepnou
popis plemena
20.03.2010
Sphynx (Sfynx)
Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Rodí se s krátkou a velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí.
PLEMENO:
Sphynx je plemeno bezsrstých domácích koček.
PŮVOD:
Poprvé se objevila v Kanadě v roce 1960 výsledkem mutace obyčejné kočky. Křížením prvního bezsrstého kocoura-mutanta se svojí matkou vzniklo první bezsrsté kotě a dalo základ plemenu. V Rusku se rozvíjejí zvláštní Donské sfinxy, vyšlechtěné v Rostově na Donu po zcela náhodném nálezu kočky v roce 1987. Od Kanadské kočky se odlišují v mnoha parametrech.
VELIKOST:
Střední.
SRST:
Sphynxove se rodí s krátkou, velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí. Zůstává pouze tenký sametový povlak na čumáčku, uších, tlapách a horní části nohou.
HLAVA:
Hlava má klínovitý tvar, klenuté čelo, krátký nos a vystupující lícní kosti.
UŠI:
Uši jsou dosti velké, zaoblené a široce posazené.
OČI:
Oči jsou hluboce posazené, zkosené, většinou zlatavého nebo měděného (pouze u černých Sfinx) nádechu.
TĚLO:
Tělo je protažené a pružné, s dlouhým ocasem. Nohy jsou dlouhé a tenké.
OSTATNÍ POPIS:
Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Kůži má elastickou, „přebytečnou“, s vráskami na hlavě, krku, podpaží a v tříslech. Mohou mít libovolné zbarvení, barva očí však musí ladit se zbarvením kůže.
PÉČE:
Sphynx se rodí holý, je to rozdíl od donského sphynxe, který se rodí chlupatý a postupně vylysá. Také péče o něj je v mnohém jiná, třeba v tom, že se tak cca 1x za 14 dní musí koupat, aby se umyl jeho pot.