Jdi na obsah Jdi na menu
 


planeta zvířat o Sphynx

20.03.2010

 

Ten, kdo vidí sfinxe poprvé, je jeho nápadným zjevem a zevnějškem naprosto fascinován. Nebo pocítí určitý odpor. Střední cesty snad ani není. Svou krásou tyto kočky odpuzují i přitahují zároveň. Je v nich cosi ze zvrásněných pravěkých plazů a současně i něco absolutně nepozemského. Člověk s bohatou fantazií při jeho spatření nejprve jen zírá a pak jej napadne – opička, dítě, humanoid! Nebo kočka mimozemšťan?
Foto GO
Foto GO

Aztécký původ nebo kanadské střešandy? 

Bezsrstost je přirozená spontánní genová mutace. Nahá koťata, objevující se v minulosti ve vrzích normálně osrstěných domácích nebo čistokrevných koček, vždy lidi zajímala a vždy byla opředena tajemstvím. V minulosti byl tento fenomén sporadicky dokumentován, ale žádný chovný program nebyl zaznamenán dříve než začátkem dvacátého století. Podle archeologických nálezů se bezsrsté kočky nacházely již v pre-columbijské éře v říši Aztéků. Americké prameny je nazvaly Mexican hairless. Protože vloha hr (hairless) odpovídající za lysost je recesivní, může být předávána různými kočkami na svá potomstva, aniž by se projevila, po celé generace. Teprve v recesivně homozygotním stavu (hr hr) je kočka úplně nebo téměř lysá. Problematiku rexovitosti a lysosti srsti u koček studoval již někdy kolem roku 1938 francouzský profesor E. Letard. Prý ke svému studiu využil i kočky z Rakouska a předválečného Československa.
Dnešní sfinxové jsou potomky několika linií. Začátek jednoho z prvních chovatelských programů se datuje k 30. lednu 1966. V kanadském Ontariu se černobílé domácí kočce Elizabeth narodil lysý černý kocourek jménem Prune. O tuto problematiku se začala zajímat chovatelka Yania a její syn Ridyah Bawa. Ti se ujali tohoto kotěte i jeho matky. Bawowi provedli zpětné křížení a 16. ledna 1967 se jim narodilo sedm koťat. Z nich byli dvě nahé kočky a dva nazí kocourci. Později chovatelé Bawowi začali spolupracovat s manželi Tenhovovými a jejich chovatelskou stanicí Dutchie’s. Tyto "Moonstone Cats” (měsíční kameny) se stali zákládajícími jedinci šlechtitelského programu, na který navázala v roce 1973 i chovatelka Sandy Kaiser. Dva její odchovy, Mewsi-Kal Starsky and Mewsi-Kal Johnny se stali v roce 1978 prvními importy sfinxů na evropský kontinent. Jejich šťastným majitelem byl Dr. Hugo Hernandez z Nizozemí.
Další známá linie "nahých" koťat pochází z Minnesoty. Matkou linie se v roce 1975 stala domácí kočka Jezabelle manželů Pearsonových. Její potomci se stali součástí chovatelského programu chov stanice Z. Stardust i zakladatelkami sfinxů chovatelské stanice Jen –Jude.
Na konci sedmdesátých let na ulicích Toronta našly děti tři nahá koťata. Přinesly je Shirley Smithové, místní chovatelce siamských koček. Ta se ujala černobílého kocourka, kastrovala ho a pojmenovala Bambi. Kočičky, nalezené v letech 1979 a 1980, modrobílou Palomu a černobílou Punkie, poslala Dr. Hugo Hernandezovi do Holandska. Ty se později staly, po neúspěšném začátku s kočkami z Mewsi-Kal, zakládajícími kočkami evropských linií sfinxů.

V počátcích vývoje plemene bylo jen velmi málo bezsrstých koček a také málo informací o genu, který bezsrstost způsobuje. Chovné programy se dostaly do problémů. Z nedostatku nepříbuzných jedinců, z nedostatku dalších spontánně narozených nahých koťat ve vrzích osrstěných koček, hrozilo nebezpečí blízké příbuzenské plemenitby. Jejím hlavním důsledkem by se mohlo stát upevňování nechtěných genetických vad a tím i životaschopnosti sotva vznikajícího plemene. Chovatelé sfinxů se ale nechtěli vzdát. Do tehdejších linií začali přikřižovat i jiná plemena s genetickou mutací srsti, zejména Devonrexe. Cílem těchto křížení bylo vytvoření geneticky zdravé kočky s širokou genovou základnou a vitalitou. 
Dnes se tato chovatelská metoda nepoužívá. Jedinou povolenou výjimkou k meziplemenému šlechtění jsou plemena americká krátkosrstá, evropská nebo kočka domácí. Dosáhnout uspokojivých výsledků v takových hybridním programech vyžaduje chovatelské zkušenosti a znalosti chovatelských metod a genetiky. Chovatelé sfinxů těchto metod plemenitby většinou nevyužívají. Soustředí se na vylepšování plemenných znaků a upevňování požadovaného typu, zlepšování lysosti, kvality kůže i zachování zdraví. Vyvarování se náhodných a neuvážených křížení je jednou z nejdůležitějších metod, vedoucí k vytčenému chovatelskému cíli.

Kočky s ohromující grácií

Sfinx je bezsrstá kočka s velmi jemným chmýřím na obličeji, uších, tlapkách, ocase a zádech. Má dlouhé a štíhlé tělo. Právě nepřítomnost chlupů ji opticky zeštíhluje. Je to krásné zvíře na vysokých nohách. Tělo má svalnaté a sudovité s širokou hrudí. Hlava má tvar protaženého trojúhelníku s prohnutým nosem. Je tedy o něco delší než širší. Brada je mohutná a našpulená. Nos je silný a zakulacený, ne špičatý. Nosní profil má mít mírné prohnutí. Oči jsou velké, ve tvaru mandle, mohou mít jakoukoli barvu. Uši jsou velké a široké, daleko od sebe posazené. Ocas je dlouhý a zúžený. Dlouhé a štíhlé končetiny jsou zakončené malými kulatými tlapkami s dlouhými prsty a vyvinutými drápky. Polštářky chodidel jsou zřetelně tlustší než u jiných koček. Přední nohy musí být daleko od sebe a ve stoje tvoří slabé O. Napnutá kůže musí být naprosto hladká. Výjimku tvoří vrásky na hlavě a faldíky na nenapnuté kůži. Koťata mají hned po narození slabé, jemné chloupky, které ovšem během dospívání mizí. Srst je velice jemná a sametová, pokrývá obličej, u uší je delší, kolem nosu a po stranách tlamky je silnější. Barva kůže nemá přesně určená pravidla. U plemene sfinx jsou povoleny všechny barvy a barevné kombinace, barva kůže je proto různá a koresponduje s "barvou srsti". Kvůli tomu, že osrstění téměř chybí, vypadá barva kočky jinak než u osrstěných koček. Pro nezasvěcené je často obtížné barvu srsti zjistit.

Láskyplné a mírumilovné

Tato kočka, i přes svoji velkou vzácnost, si získává pro svoje mimořádné vlastnosti zaslouženou pozornost a stále větší oblibu. Sfinx je tvor především nesmírně zvědavý. Již jako kotě v prostředí nové rodiny neztrácí hlavu a neteskní a ihned začne s průzkumem neznámého prostředí a s následným zabydlením na vyvýšeném místě. Nejlépe na šplhadle.
Pokud právě nespí, tak ze svého oblíbeného vyvýšeného místa neustále sleduje veškerý pohyb členů své rodiny. Je kdykoliv připraven se do dění zapojit. Usadit se pánovi na rameno, nechat se nosit po domě a zkoumavým pohledem hodnotit jeho počínání, to patří k jeho oblíbeným činnostem. Jelikož je sfinx kočka nesmírně vnímavá, citlivá a až naivně důvěřivá, potřebuje k sobě člověka podobných vlastností. Zvláště mírného, s klidnou a laskavou povahou. Je to kočka tak bezelstná, že nepochopí žádné, ani sebemenší pokárání, ať by provedla cokoli. A ona opravdu nikdy nic špatného neprovede. Vždyť se chová trochu jako pes a stále se svým člověkem chodí a neustále se zajímá o jeho činnost. Sfinx je přítulný a mazlivý jako malé dítě. Přímo miluje a ocení každé hýčkání a mazlení. Vyhledává doteky a člověčí teplo. I opačně je to velmi příjemné. Hladit teplý semiš, ten látkový nebo plodů broskvoně - jistě jen takováto představa je příjemná. Říká se o něm, že se chová jako malá opička. Tím se myslí jeho rychlost, mrštnost a skokanská hbitost. Hra dvou sfinxů, to jsou neskutečně ladné kreace pohybů.
To, že kočky plemene sfinx nemají srst, neznamená, že není potřeba o ně pečovat. Kožní maz je u ostatních plemen absorbován srstí. U sfinxů tento maz zůstává na kůži a musí se z těla odstranit otíráním nebo koupelí. Většina jedinců koupání dobře snáší. Je dobré častěji kontrolovat i ušní maz, odstraňovat maz z drápků a provádět častější "manikúru". Sfinx může prochladnout nebo si na slunci spálit kůži stejně lehce jako člověk. To jsou hlavní důvody proč musí zůstávat pouze doma. Vnitřní teplota která vyhovuje lidem, vyhovuje i jim. Je-li jim zima, jsou dost chytří na to, aby si našli teplé místečko v lidské náruči, na televizi nebo u zvířecího kamaráda, který je zahřeje. Jejich výměna látková je velmi rychlá a energetická potřeba velmi vysoká. Potřebují proto pro svůj zdravý růst a udržení všech životních funkcí kvalitní a vysoce výživnou stravu.
Mít sfinxe je určitě náročnější než chovat jiná kočičí plemena. Vyžaduje to mnoho lásky a pozornosti. Pokud jsou tyto kočky ponechány o samotě, strádají a mají sklony ke stresu, což může dokonce oslabit jejich imunitu. Není pravda, že bezsrstost na sebe váže nemoci, abnormality, genetické defekty nebo oslabuje imunitní systém. Sfinxové nejsou o nic víc náchylní k chorobám než kočky jiných plemen.
Každý chovatelský úspěch je výsledkem tvrdé práce a velkého odříkání. Odpovědnost za živé tvory, každodenní péče, probdělé noci u porodů, péče o koťata, absence dovolené, účast na výstavách, velmi vysoké finanční náklady…

 

historie

20.03.2010

Novodobá historie plemene začíná v 70. letech 20. století, konkrétně 30. ledna 1966. Kdy se v kanadském Ontáriu, ve městě Toronto, narodilo první holé koťátko černé barvy (jménem Prune) černobílé kočce Elizabeth. Od té doby v podstatě vývoj plemene stále pokračuje.

Toto plemeno je výjimečné tím, že „nemá“ prakticky žádnou srst (pouze mírně z vnější strany na uších, konci ocásku, tlapkách a nose). Však sphynx holá úplně nejsou. Těla mají pokryta jemnými, maximálně dva milimetry dlouhými chloupky. Na dotek připomínají teplou broskev, či samet. Kontakt s tělíčkem je velice příjemný.

Sphynxové jsou mazliví, inteligentní,důvěříví a hravíma to i v dospělém věku. Na druhou stranu je vlastnit toto plemeno náročné, protože vyžadují mnoho lásky a pozornosti.

 

 

co se o Sphynx píše

20.03.2010

Kočku bez srsti ocení hlavně alergici

velikost textu:
12. února 2009
Kočky sfinx v někom vzbuzují odpor, pro jiné jsou jednou z mála alternativ, jak chovat domácího mazlíčka. Bezsrsté kočky – zvíře pro alergiky, nebo kočka-mimozemšťan? 
 
Nahá kočka sfinx: alternativa pro alergikyNahá kočka sfinx: alternativa pro alergikyNahá kočka sfinx: alternativa pro alergikyNahá kočka sfinx: alternativa pro alergikyNahá kočka sfinx: alternativa pro alergiky. Prohlédni fotky
 

Malé opičky

Tomuto druhu koček neřeknou mnozí jinak než malé opičky. Zejména proto, že se pohybují velmi rychle, jsou mrštné a aktivní. Dobře snášejí i časté koupání, které je kvůli kožnímu mazu nezbytné.

Jediný náznak srsti nebo spíš jemného chmýří je u kočky sfinx patrný pouze na obličeji, uších, tlapkách, zádech a ocase. V čem tedy spočívá její kouzlo?

Každý by asi čekal, že když ji pohladí, dočká se jen nepříjemně slizkého pocitu. Opak je pravdou. Napnutá kůže je na omak naprosto hladká, a přestože kočka nepůsobí na pohled nijak přítulně, hladit ji jistě vydržíte celou noc. Neměli byste ale zapomenout, že kočka sfinx disponuje stejnou kůží jako člověk, a je tedy velmi citlivá na popáleniny a prochladnutí.

Čtyřnohý přítel bez srsti

Sfinx je poslušná a snadno vychovatelná přítulná kočka s dobrými vlastnostmi. Její předností je zvědavost, a proto velmi dobře reaguje na nové, neznámé prostředí. Nejpohodlnější je pro ni vyvýšené místo, ze kterého dobrý výhled a přehled o okolním dění. Zároveň není obtížné stát se jejím přítelem. K lidem je velmi důvěřivá, člověka neustále někde doprovází a zajímá se o jeho aktivity. Dalo by se říct, že je lepší než manžel.

Chovatel radí

"Starat se o malé kočky sfinx je pro každého chovatele potěšením. Ve svém odchovu jich mám osm a všechny jsou bezproblémové. Mnoha lidem se nelíbí, takže si o nich na první pohled udělají negativní obrázek, já ale patřím mezi ty, kteří se o kočky sfinx zajímají nejen kvůli vzhledu, ale i povaze. Povahově jsou něco mezi kočkou, psem, opicí a dítětem. Jediné, co může po čase člověka rozčilovat, je to, že jsou mu stále v patách a pořád něco objevují. Na údržbu však nejsou náročné, nejdůležitější jsou pro ně koupele, které by neměl majitel zanedbávat. Cena koček sfinx se pohybuje v řádu tisíců i desetitisíců, záleží na odchovu, zemi i papírech," radí Karolína Leitnerová z chovné stanice Tyrell, která se kočkám sfinx věnuje už deset let. 

Péče o sfinx není legrace

Jestliže jsou tyto kočky dlouhou dobu samy, mají sklony ke stresu, což oslabuje jejich imunitní systém. Bez pozornosti člověka se tedy sfinx neobejdou. Díky své kůži jsou vhodným přírůstkem například do domácnosti alergika nebo ženy, kterou nebaví stále vysávat opelichané chlupy. Výchova takové kočky vyžaduje spoustu času, péče a odříkání. Věrností a přítulností vám sfinx ale dokáže, že to nebyla marná investice.

Historie koček sfinx

Podle archeologických nálezů se bezsrsté kočky nacházely již v předkolumbovské éře v říši Aztéků. Američané je nazvali Mexican hairless. Kočka sfinx je výplodem genetické mutace, na jejímž základě byla úplně zbavena srsti. Dnešní sfinx jsou potomky několika linií. Začátek jednoho z prvních chovatelských programů se datuje k 30. lednu 1966. V kanadském Ontariu se černobílé domácí kočce Elizabeth narodil lysý černý kocourek jménem Prune. Chovatelka Yania se začala zajímat o problematiku bezsrstých koťat a ze zpětného křížení se jim poté narodilo sedm koťat, z nichž čtyři byla lysá.

 

Kočičí pravidla- všeobecné :o)

20.03.2010

Zlatá životní pravidla pro kočky


Koupelna:

Vždy doprovázej hosty do koupelny. Nemusíš vůbec nic dělat. Stačí, když si sedneš a budeš na ně zírat.

Nábytek:

Když musíš zvracet, rychle vyskoč na křeslo. Pokud to ve spěchu nestihneš, aspoň se postav na drahý orientální koberec. Pokud v bytě orientální koberec není, postačí i huňatá podložka. Když pak zvracíš na koberec, udělej to s rozběhem a raději hned dvakrát, aby byla skvrna aspoň tak dlouhá jako lidská noha.

Asistence:

Pokud jeden z tvých lidí na něčem pracuje a druhý jen líně polehává, drž se toho zaměstnaného. Říká se tomu "pomáhání", u lidí je to obecně známo i jako "překážení".

Dveře:

Zavřené dveře jsou zakázané, ať vedou do kteréhokoli pokoje. Postav se na zadní nohy a zpracovávej dveře předními tlapkami. Až pak budou dveře otevřené, nemusíš jimi hned projít. Pokud se ti podařilo, že ti otevřeli dveře ven, zůstaň prostě stát přímo mezi nimi a trochu si popřemýšlej. Obzvlášť důležité je to při chladném počasí, dešti, sněžení nebo silných náletech komárů.

Kočičí záchod:

Když používáš záchod, dbej vždy na to, abys vyházela ven co nejvíc steliva. Lidé rádi šlapou bosýma nohama na kočičí stelivo.

Doba spánku:

Spi v noci na člověku tak, aby se ve spaní nemohl obracet.

Schovávání:

Schovej se občas na místech, kde tě člověk nenajde. V žádném případě nevycházej ven dřív než za tři nebo čtyři hodiny. Člověk propadne panice (to lidé milují!) a bude si myslet, žes utekla. Až pak vyjdeš ven, zahrne tě člověk láskou a pozorností a možná dostaneš i pamlsek.

Běhání:

Běhej co nejčastěji a pokud možno přímo pod nohama svého člověka, hlavně na schodech, když drží něco v náručí, ve tmě a ráno, hned jak vstane. Nesmírně tím zlepšíš jeho koordinaci pohybů.

Následují pravidla správného "pomáhání":

Když dohlížíš na vaření, posaď se těsně za levou patu kuchaře. Neuvidí tě, a tak máš větší šanci, že na tebe šlápne a pak tě vezme do náruče a bude tě hladit.

Když tvůj člověk čte, lehni si mu těsně pod bradu, přesně mezi oči a knihu, pokud nemůžeš ležet přímo na knize.

Když tvůj člověk vyřizuje nějaké papírování, lehni si doprostřed papírů, ale tak, abys jich měla co nejvíc pod sebou. Dělej, jako bys dřímala, ale co nejčastěji sekej tlapkou po tužce.

Když tvůj člověk píše vánoční pohledy nebo vyplňuje daňové přiznání, nezapomeň, že mu musíš pomoct! Posaď se na ten papír, na kterém právě pracuje. Pokud tě přemístí, odměň ho smutným pohledem. Když práce dobře pokračuje, poválej se po papírech a trochu je pomačkej. Když tě podruhé přenese na jiné místo, shazuj ze stolu jednu tužku po druhé - ale pomalu!

Když tvůj člověk čte noviny a drží je ve výšce, skoč před noviny. Lidé také rádi skáčou!

Když tvůj člověk pracuje u počítače, vyskoč na stůl, přeběhni po klávesnici, pohraj si s myší a pak si mu lehni na klín a na paže tak, abys mu užitečně zpomalila psaní.

A ještě poslední podnět:

Přistup co nejblíže k člověku, nejraději k jeho obličeji, otoč se, zvedni ocas a ukaž mu zadní část těla. Lidé to milují, tak to dělej hodně často! A nezapomínej na hosty!

 

předloha kupní smlouvy

20.03.2010

Kupní smlouva

Uzavřená dnešního dne mezi těmito smluvními stranami:
Prodávající
Jméno: _________________________
Příjmení: _________________________
Adresa:  
Ulice: _________________________
Město a PSČ _________________________
Kupující
Jméno: _________________________
Příjmení: _________________________
Adresa:  
Ulice: _________________________
Město a PSČ _________________________

I.
Předmět smlouvy

Prodávající je vlastníkem kotěte:

Jméno: _________________________
Pohlaví: _________________________
Plemeno a barva: _________________________
Číslo průkazu původu: _________________________
Toto kotě se touto smlouvou prodává kupujícímu a ten je kupuje a do svého vlastnictví přijímá. Kupující bere na vědomí, že kotě nesmí být předmětem dalšího prodeje či daru jiné osobě.

II.
Kupní cena a její splatnost

Dohodnutá kupní cena ve výši ________. ( slovy: _________________________) je splatná:

  • v hotovosti při podpisu smlouvy a převzetí kotěte
  • v ________ pravidelných měsíčních splátkách po ________ Kč s tím, že část kupní ceny (________ Kč) je splatná při podpisu smlouvy, další splátky budou placeny vždy k 15-tému dni příslušného měsíce (složenkou či bankovním převodem). V tomto případě přejde vlastnické právo ke kotěti teprve úplným zaplacením kupní ceny.

III.
Doklady a další věci kotěte

Spolu s kotětem předává prodávající kupujícímu:

  • očkovací průkaz
  • průkaz původu
  • ohodnocení a kokardy z výstav (pokud je kotě získalo)

IV.
Záruky

Prodávající prohlašuje, že kotě je k datu prodeje zdravé, bez zjevných vad a je vakcinované. Kupující si kotě řádně prohlédl,neshledal žádné vady a potvrzuje dobrý zdravotní stav kotěte. Změny a nedostatky v chování či v hygienických návycích kotěte v novém prostředí nelze kvalifikovat jako vady, neboť přesahují schopnosti a vlastnosti u koček běžné a obvyklé.

Kupující byl seznámen se základními zásadami péče o kotě a je si vědom morálního závazku řádně o kotě pečovat. Zavazuje se, že na požádání umožní prodávajícímu návštěvu kotěte v novém domově. Bere na vědomí, že v případě zanedbání péče o kotě, mu bude kotě odebráno bez nároku na vrácení kupní ceny.Pokud kupující nebude z vážných důvodů schopen se o kotě řádně starat, převezme prodávající kotě zpět za pevně stanovenou cenu odpovídající 1/________ (částce) kupní ceny.Poznámka: (kotě)_________________________ je prodáváno:
  • k výstavním a chovným účelům
  • jako domácí společník – v tomto případě se kupující zavazuje provést kastraci cca v 1 roce stáří kotěte a doklad o provedené kastraci zaslat prodávajícímu.

V.
Závěrečná ustanovení

Tato smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech. Každý z účastníků obdrží po jednom vyhotovení. Smluvní strany prohlašují, že tato smlouva obsahuje jejich pravou a svobodnou vůli, že byla sepsána bez nátlaku či jinak nevýhodných podmínek pro kteroukoli z nich. Na důkaz souhlasu s jejím obsahem k ní připojují své podpisy.

V: _________________________ Datum: _________________________
Kupující: _________________________ Prodávající: _________________________

 

nemoci HCM

20.03.2010

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM)

Hypertrofická kardiomyopatie je nejobvyklejším onemocněním srdce u koček. Podstatou této choroby je pozvolné ztlušťování stěny levé komory srdeční (méně i pravé). Ta je zodpovědná za pumpování krve do aorty a dále do těla. Následkem zesílení stěny je zmenšení vnitřního objemu levé komory, komora je tuhá a méně poddajná – omezuje se tedy její plnění krví, snižuje se množství krve, které je komora schopna vypumpovat do těla, krev poté stagnuje v levé předsíni (její funkcí je dopravit krev do komory) a předsíň se roztahuje.


Normální vs. hypertrofované srdce

Na obrázku vlevo je normální srdce kočky, napravo hypertrofované srdce- navenek nemusí vypadat výrazně zvětšené, ale stěna je na řezu výrazně zesílená a objem komor významně zmenšený. Dochází poté k dilataci (roztažení) předsíní (left, right atrium), kde krev stagnuje a tvoří se sraženiny. Ne u každé kočky s HCM se vyvíjí komplikace ve formě tromboembolismu. HCM mnohdy probíhá bez příznaků, pokud se zjistí, řada pacientů dobře reaguje na medikaci a žijí bez komplikací řadu let. U některých dochází i přes terapii ke vzniku arytmií a náhlé smrti. U části pacientů nemoc trvale postupuje a vyvíjí se městnavé srdeční selhání, které se dá více či méně úspěšně ještě léčit. Část pacientů s HCM však podléhá tromboembolickým komplikacím. Tromboembolismus je ve více než v 90 % případů následkem HCM a je to nejobvyklejší příčina ochrnutí kočky na pánevní končetiny.

Jak a proč se vyvíjí tromboembolismus?

Trombóza je tvorba krevní sraženiny (zvané trombus) v krevním řečišti. Fyziologicky k ní dochází v místě poranění krevní cévy a je důležitá při zástavě krvácení. U koček s HCM dochází k tvorbě trombů hlavně v levé srdeční předsíni – krev zde stagnuje (proud je pomalejší), výstelka srdce je poškozená turbulentním prouděním krve a mění se i složení krve, která má poté mnohem větší tendenci ke srážení. Tromboembolismus vzniká, když se část trombu uvolní (nazývá se poté embolus) a pohybuje se krevním řečištěm do míst, kde se cévy zužují, a tam se zaklesne (embolizuje). Zaklesnutý embolus poté brání průtoku krve do lokality, kterou daná tepna zásobuje. V případě aortálního tromboembolismu (ATE), nejčastější formy u koček s HCM, je touto tepnou aorta a její rozvětvení pro pánevní končetiny. Emboly však mohou putovat i do jiných míst v těle a omezením průtoku krve poškodit např.ledviny, střevo, mozek nebo plíce. Více než 90 % embolů však postihuje větvení pro pánevní končetiny. Pokud se tam sraženina zaklesne, kočka je v jednom okamžiku zcela normální a za sekundu ochrnutá, bolestivá a vystresovaná.

Stanovení diagnózy

Stanovení diagnózy obvykle není těžké - klinické příznaky jsou typické. Většina koček je přivezena k vyšetření ve stejném stavu jako Gino: akutní nástup kulhání, částečná a posléze úplná paralýza pánevních končetin je doprovázena extrémní bolestivostí. Obvyklá je absence pulzu na stehenních tepnách, nohy jsou chladné (mnohdy ledově studené), drápy a polštářky jsou cyanotické (fialově zbarvené) a zjišťujeme nízkou tělesnou teplotu při měření v konečníku. Mnoho koček má příznaky šoku – oběhového selhání. Všechny kočky jsou výrazně bolestivé, stresované, naříkají, převalují se a těžce dýchají.

Většina postižených koček jsou samci ve věku od 4 do 7 let, ale stáří výskytu může být jakékoliv. Plemena predisponovaná pro vznik HCM a ATE jsou siamská kočka, ragdol, birma, habešská a tonkinská kočka. U některých jedinců je diagnostikována HCM až v době postižení tromboembolismem (Gino), u jiných může být HCM diagnostikována už před řadou let a ATE je komplikací. Naprostá většina koček je však přivezena s tromboembolismem, aniž by předem vykazovaly jakékoliv příznaky onemocnění. Ultrasonografické vyšetření poté prokáže HCM a mnohdy je patrná i sraženina v levé předsíni. Dopplerovské USG přístroje mohou hodnotit i průtok krve stehenní tepnou

popis plemena

20.03.2010

Sphynx (Sfynx)

Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Rodí se s krátkou a velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí.

 

PLEMENO:
Sphynx je plemeno bezsrstých domácích koček.
PŮVOD:
Poprvé se objevila v Kanadě v roce 1960 výsledkem mutace obyčejné kočky. Křížením prvního bezsrstého kocoura-mutanta se svojí matkou vzniklo první bezsrsté kotě a dalo základ plemenu. V Rusku se rozvíjejí zvláštní Donské sfinxy, vyšlechtěné v Rostově na Donu po zcela náhodném nálezu kočky v roce 1987. Od Kanadské kočky se odlišují v mnoha parametrech.
VELIKOST:
Střední.
SRST:
Sphynxove se rodí s krátkou, velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí. Zůstává pouze tenký sametový povlak na čumáčku, uších, tlapách a horní části nohou.
HLAVA:
Hlava má klínovitý tvar, klenuté čelo, krátký nos a vystupující lícní kosti.
UŠI:
Uši jsou dosti velké, zaoblené a široce posazené.
OČI:
Oči jsou hluboce posazené, zkosené, většinou zlatavého nebo měděného (pouze u černých Sfinx) nádechu.
TĚLO:
Tělo je protažené a pružné, s dlouhým ocasem. Nohy jsou dlouhé a tenké.
OSTATNÍ POPIS:
Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Kůži má elastickou, „přebytečnou“, s vráskami na hlavě, krku, podpaží a v tříslech. Mohou mít libovolné zbarvení, barva očí však musí ladit se zbarvením kůže.
PÉČE:
Sphynx se rodí holý, je to rozdíl od donského sphynxe, který se rodí chlupatý a postupně vylysá. Také péče o něj je v mnohém jiná, třeba v tom, že se tak cca 1x za 14 dní musí koupat, aby se umyl jeho pot
.